Top
  • Aktualności
  • Edycja 2008
  • Nagroda publiczności
  • Historia nagrody
  • Organizacja i sponsorzy
  • Patroni medialni
min-height

Nominowani w 2008 roku

Małgorzata Buczkowska
Małgorzata Buczkowska za rolę w filmie "0_1_0"

"Staram się utrzymywać dystans do ról. Nie utożsamiam się z nimi. To raczej niezdrowe. Postać tworzę obok siebie, użyczam mojego ciała, głosu, emocjonalności. Proces szykowania roli bywa bolesny. Dlatego w teatrze aktor ma dwa miesiące na oswojenie z bohaterem i złapanie dystansu. Dzięki temu może grać spektakl nawet kilka lat. Przecież, gdybym na scenie stała się naprawdę Julią, to popełniłabym samobójstwo już na premierze." »

Rafał Maćkowiak
Rafał Maćkowiak za rolę w filmie "Senność"

"Nie chcę wciąż grać zbuntowanych nastolatków. Lubię starzejących się aktorów. Bo jest w nich spokój. Nie są zawiadiaccy, nie popisują się. (...) Wystarczy, że będę profesjonalny. Są tacy, którzy muszą grać przez cały czas. Oprócz dobrych ról mają barwne życie, często bardzo pokomplikowane. O tych zawsze jest głośno. Kto będzie się zajmował kimś, kto po spektaklu wraca do domu, karmi dziecko, a potem z żoną ogląda film na DVD?" »

Antoni Pawlicki
Antoni Pawlicki za rolę w filmie "Drzazgi"

"Marzę o roli złego bohatera, chciałbym wreszcie zagrać negatywną postać, kogoś kto ma w sobie jakieś zło - na przykład mordercę albo psychopatę. Na razie nie miałem takiej możliwości. Po drugie bardzo mi zależy na pracy w teatrze, tu nie mam zbyt wielu doświadczeń. Po szkole zrobiłem trzy spektakle i ciągle czekam. Mam nadzieję sporo pracować na scenie, bo to mnie bardzo kręci." »

Maciej Stuhr
Maciej Stuhr za rolę w filmie "33 sceny z życia"

"Są role, w których odczuwanie powinno być silniejsze niż myślenie ? dlatego mówię, że myślenie może człowieka ograniczać. Aktorstwo wymaga elastyczności, improwizacji, lekkości, impulsu, odczuć, które w ogóle nie są związane z myśleniem. Z tym zawodem związany jest też narcyzm. Trudno się go pozbyć i tylko czasami poprzez walkę i siłę udaje się nie być narcyzem. Ale zawód aktora wymaga wiary w siebie i myślenia, że jest się dobrym. Z ludzkiego punktu widzenia to jest wada ? w tym zawodzie jednak potrzebna." »

Lesław Żurek
Lesław Żurek za rolę w filmie "Mała Moskwa"

"Studia aktorskie wydawały mi się taką trochę dziecinadą, do czasu kiedy zacząłem się angażować w profesjonalne produkcje. To nie znaczy, że będę aktorem przez całe życie, a przynajmniej nie chcę być na to zdany. Nie chciałbym pewnego dnia obudzić się jako 'pan aktor do wynajęcia', który zapija się w oczekiwaniu na kolejne role i opowiada o czasach dawnej świetności." »

Do góry