Aktualności
Laureaci nagród Cybulskiego i Michałka!
21 stycznia, podczas gali w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie, zostały wręczone Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka.
Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego zdobył:
MARCIN KOWALCZYK za rolę w filmie „Jesteś Bogiem”.
Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową lat 2011/2012 otrzymał TADEUSZ LUBELSKI za „Historię niebyłą kina PRL” (Wydawnictwo Znak, Kraków).
Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał statuetkę projektu Pawła Althamera, jednego z najbardziej cenionych artystów średniego pokolenia. Nagrody finansowe dla laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrody im. Bolesława Michałka ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który patronuje obu wyróżnieniom.
9 stycznia 2013
Jury edycji 2012
Wiemy już, kto wyłoni 50. (!) laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
W skład powołanego w tym roku przez Fundację „KINO” Jury wchodzą:
- Ewa Braun, scenograf i kostiumolog, laureatka Oscara 1994,
- Jadwiga Jankowska-Cieślak, aktorka, laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 1973,
- Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”,
- Bartosz Konopka, reżyser filmowy, nominowany do Oscara 2010,
- Maciej Stuhr, aktor, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2008.
Nazwisko 50. laureata Nagrody poznamy 21 stycznia podczas gali w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.
Konferencja prasowa
2 stycznia br. w warszawskim Empiku odbyła się konferencja prasowa z udziałem aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2012.
Podczas spotkania młodzi aktorzy opowiadali dziennikarzom i publiczności o rolach, za które zostali nominowani i swoich planach na przyszłość.
Piotr Głowacki pojawił się na konferencji w charakteryzacji niemal wprost z planu „Hiszpanki” Łukasza Barczyka; Joanna Kulig jest właśnie w trakcie zdjęć do kolejnego filmu Pawła Pawlikowskiego, gdzie gra i śpiewa w roli specjalnie dla niej napisanej przez reżysera.
Najsilniejszą reprezentację ma w tym roku krakowska PWST, bo aż troje jej absolwentów jest nominowanych do Nagrody (Joanna Kulig, Piotr Głowacki, Marcin Kowalczyk). Kilkoro nominowanych miało już okazję razem pracować (np. Joanna Kulig i Piotr Głowacki jeszcze w szkole teatralnej, a Agnieszka Grochowska, Julia Kijowska i Piotr Głowacki na planie „W ciemności”).
Podczas spotkania nie zabrakło też miejsca na anegdoty. Okazało się, że Agnieszka Grochowska odegrała niebagatelną rolę w karierze Joanny Kulig: tak bardzo spodobała jej się gra (wówczas dopiero początkującej) koleżanki w Teatrze Telewizji, że poleciła ją do filmu. Z kolei Piotr Głowacki opowiadał, że Julia Kijowska zachwyciła go swoim dojrzałym warsztatem już w swoim filmowym debiucie – etiudzie Jana Komasy „Fajnie, że jesteś”.
Kto zostanie 50. (!) laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przekonamy się już 21 stycznia, podczas gali w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.
28 grudnia 2012
Konferencja prasowa
2 stycznia 2013 roku (środa) o godz. 14.00 w warszawskim Empiku na ul. Marszałkowskiej 116/122 odbędzie się konferencja prasowa z aktorami nominowanymi do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2012. Uwaga! Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Serdecznie zapraszamy!
Nominacje 2012
W grudniu 2012 roku Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje do kolejnej edycji Nagrody.
Szansę na zdobycie statuetki projektu Pawła Althamera mają tym razem:
- Piotr Głowacki za rolę w filmie „80 milionów”,
- Agnieszka Grochowska za role w filmach „Bez wstydu” i „W ciemności”,
- Julia Kijowska za rolę w filmie „W ciemności”,
- Marcin Kowalczyk za rolę w filmie „Jesteś Bogiem”,
- Joanna Kulig za rolę w filmie „Sponsoring”.
50-tego już laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (przyznawanej przez rokrocznie powoływane Jury) poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 stycznia 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie.
Podczas gali zostanie również wręczona Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej lat 2011/2012.
Zostały do niej nominowane następujące pozycje:
- Tadeusz Lubelski, „Historia niebyła kina PRL ”,
- Sławomir Sikora, „Film i paradoksy wizualności. Praktykowanie antropologii”,
- Paweł Sitkiewicz, „Polska szkoła animacji”.